Absurd, czy tylko archaizm w projekcie Vinyl HD?

W języku polskim na ten temat pojawiło się

HD Vinyl - nowe wcielenie płyt winylowych?

Wyobraź sobie płytę winylową o 30% bardziej pojemną, 30% głośniejszą i o dwukrotnie lepszej jakości dźwięku, niż nagrania sprzedawane dzisiaj. Portal Digital Music News donosi, że austriacka firma Rebeat zapowiada opracowanie nowego formatu określanego jako „HD Vinyl”. Pomysł Austriaków ma trafić do sklepów w przeciągu 3 lat.

Pomysł Rebeat opracowany razem z instytutem Joanneum Research jest już opatentowany na skalę europejską. W chwili obecnej trwają pracę nad objęciem go ochroną patentową również w USA, a następnie na całym świecie, co dodaje sprawie powagi.

Pod roboczą nazwą projektu „HD Vinyl” kryje się zastąpienia obecnej, żmudnej i bardzo niekorzystnej dla środowiska technologii mechanicznego tłoczenia płyt gramofonowych technologią laserową, opartą na trójwymiarowym mapowaniu topograficznym. Rebeat twierdzi że pozwoli to na stworzenie daleko bardziej doskonałego produktu w o wiele krótszym czasie, w sposób mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Co znaczy 30% głośniejszą ?

Czy wkładka MM będzie generowała sygnał niezgodny z obecnie przyjętym standardem 2,5 mV dla wejścia PHONO? Czy spowoduje to przesterowanie? Czy mają powstać nowe przedwzmacniacze, które nie będą optymalnie działały z dotychczasowym winylem? 

Szerzej w temat wprowadza notka pt Archiwizowanie winylu i Moving Magnet, chociaż jest tam w cytacie z Wiki podana dziwna wartość 2-8 mV, którą trudno znaleźć w innych źródłach 

Realne podejście do tematu ma:

 Obrazek

Jeśli śledzić prasę audio, to z rewolucją w przemyśle muzycznym mamy do czynienia praktycznie co kwartał. Jeśli jednak jesteśmy realistami, to ostatnia rewolucyjna zmiana w tej branży nastąpiła chyba w 2001 roku, kiedy Steve Jobs zaczął trzepać kokosy tam, gdzie inni budowali stosy. Od tego czasu w zasadzie wieje nudą. Ot, niby winyl wraca, można co roku publikować raporty sprzedaży o wzrostach w setkach procent, kiedy i tak wszyscy wiedzą, że muzyki nikt nie kupuje. Prawda?
W ostatnim akapicie tekstu jest dużo racji, lecz nie w ocenie twórców:
Kiedyś mówiło się, że winyl umarł. Bo umarł. Przynajmniej proces technologiczny wytwarzania płyt winylowych. Ludzie, którzy się tym zajmowali już w większości nie pracują. Ci „młodzi” sami przyznają, że nie do końca wiedzą, co robią. Podchodziłem sceptycznie do projektu jakim jest HD Vinyl, jednak rozmowa z jego twórcą przekonała mnie, że nie jest to rozwiązanie tworzone przez ludzi, którzy nie wiedzą co robią, a przez pasjonatów z odpowiednią wiedzą techniczną. Czy będzie to rewolucja? Prawdopodobnie nie. Krok naprzód? Tak. Jak duży? To się okaże.
Warto się zastanowić nad wypowiedzią, która prowadzącym projekt pozwoli zrzucić winę na innych, że nic z tego nie wyszło:
Twórcy płyty winylowej HD obiecują, że dzięki ich technologii, twórcy wkładek gramofonowych będą mogli w końcu stworzyć igłę doskonałą – taką, która pokrywa niemal 100% rowka.

 04.05.2016 Marek Cekaw poinformował także

Rebeat twierdzi, że nowa technologia trafi na rynek w ciągu trzech najbliższych lat, jednak będzie do niej potrzebny kompatybilny sprzęt, więc melomani będą musieli zakupić nowy gramofon.

  Czemu nie wszyscy otrzymują tą informację?

Obrazek

Conclusion: HD Vinyl prepares our beloved LPs for the future

With HD-Vinyl, lasers provide for the sonorous grooves in the PVC discs.
Advantages include faster production with less chemicals and more music in better quality on one record.
 
Austrian company Rebeat has patented HD-Vinyl 2016,
Best of all: that even old record players can read the new discs.
(A co najlepsze: nawet stare gramofony potrafią czytać nowe płyty)

 

Wytwórnia płyt Vinyl Factory wydaje limitowane edycje. Towarzyszą temu wydarzenia i występy. 

W temacie Vinyl HD Anton Spice jasno podpowiada 

There was a lot of hype and excitement around the news that “High-Definition Vinyl” would be available as early as 2019, but not a lot of explanation about what that actually means. It’s Hi-Definitely not as simple as it sounds. (...wywołała wiele szumu i podekscytowania, ale nie było zbyt wielu wyjaśnień, co to właściwie oznacza. To Hi-Definitely nie jest tak proste, jak się wydaje)

Back in 2016, we reported that Austrian company Rebeat Innovation had filed a patent to develop what it called ‘High Definition vinyl’. Two years later and the company has raised $4.8 million in Series A funding to develop the technology that Rebeat founder Günter Loibl believes will “replace most of the traditional vinyl production.” It goes without saying that a claim this large bears further scrutiny. (...firma zebrała 4,8 miliona dolarów w ramach finansowania serii A na opracowanie technologii, która według założyciela Rebeat, Güntera Loibla, „zastąpi większość tradycyjnej produkcji winylu”. Nie trzeba dodawać, że tak duże twierdzenie wymaga dalszej analizy)

ObrazekObrazek
W informacjach pojawia się jako referencja JOANNEUM RESEARCH. Na ich stronach trudno trafić na informacje o Vinyl HD. Jednak w wyszukiwarkach zgłaszają się pod to hasło. Być może napędza to strona https://www.earto.eu/rto-innovation/joa ... -are-back/

Obrazek
Günter Loibl, CEO
Günter is an entrepreneur with a passion for music and new technologies. Amongst others he owns a digital music distribution, a record label and of course Rebeat Innovation.
Obrazek
Dr. Volker Schmidt, CTO
Volker is the technical mastermind behind HD Vinyl, he has a PhD in technical physics and is an expert for 3D laser micro-structuring, laser-material-interdependency and optical design of photonic micro-systems.
Obrazek
Thomas Thomas Neuroth, CFO
Thomas is a business angel with a commercial as well as a technical background. In our company he focuses on financing, strategic positioning and team building.

Oni winą za fiasko mogą obarczyć "nieudacznych" dostawców nagrań dla analogowego sterowania laserem przy "grawerowaniu 3D", chociaż cyfrowe jest bardziej logiczne, ale dla ich winylowej nowości technologicznej nie "brzmi"marketingowo.

Analogowy zapis laserowy na 12 calowej płycie gramowidowej Philips opracował już w 1969 roku i zaprezentował w 1972 roku
Obrazek
Obrazek

W USA kojarzonej z marką MCA DiscoVision, a LaserDisc jako kreowana przez japoński Pionner

Obrazek

Nośniki pozwalające na zapis danych w przestrzeni trójwymiarowej dysku o średnicy 10 lub 12 cm także były.

 



 

 

Komentarze