Przejdź do głównej zawartości

11 IX 2001 WTC w Nowym Jorku i Stig z koncertem live

 AIMP umożliwia nagrywanie ciekawych audycji radiowych i nie chodzi w tym o kontynuację piractwa z czasów PRL

Obrazek

12 września 2021 audycja Pora Siesty w Radiu Nowy Świat była refleksyjnie poświęcona tragedii 20 lat temu i Marcin Kydryński zaprezentował nagrania z koncertów na żywo z tamtych czasów, które teraz mogły zabrzmieć wyjątkowo z domowych głośników. W prezentowanych nagraniach była wyjątkowa autentyczność.

Niemniej nawet tak unikalne rzeczy mogą być przecież manipulowane. W jednym z nagrań Marcinowi Kydryńskiemu nie zgadzały się oklaski. Był na tym koncercie Stinga w Toskanii i pamięta, że nie klaskano, bo panowała atmosfera głębokiej zadumy i silnego strachu z powodu zagrożenia w danej chwili. Nasuwało się przez to podejrzenie, że ktoś postanowił zafałszować dokument z historycznej chwili. 
 
 
Trudno zrozumieć takie działanie, ale powód mógł być bardzo prozaiczny - jeżeli uznano tylko, że nieoklaskany występ gwiazdy może spowodować jakieś negatywne efekty marketingowe, a nagranie wydane zostało na płycie  "...All This Time"
 

W tym konkretnym przypadku z koncertem Stinga to jednak wspomnienia Marcina Kydryńskiego okazały się zbyt osobiste, co oczywiście nie dziwi, bo gdy Sting dowiedział się o tragedii, zaproponował muzykom odwołanie koncertu, ale się nie zgodzili. Ze względu na okoliczności artysta zadedykował album ofiarom tragedii tamtego dnia.

 
Na YouTube jest wiele nagrań z tego koncertu i widać oraz słychać, że zaduma nie dominowała u wszystkich uczestników. Reagowali oklaskami, jak psy Pawłowa, czyli to co naukowo określa się warunkowaniem klasycznym, co przekształca się na koncertach w odruch bezwarunkowy. Na podobnej zasadzie oklaski pojawiały się kiedyś w samolotach, gdy te stały się popularne wśród szerszej grupy klientów. Tak samo na koncertach z miejscami siedzącymi popularne przy oklaskach stało się ciągłe wstawanie, jak na mszy, a nie w hołdzie dla czegoś absolutnie wyjątkowego.

Najbardziej wytrawnym koneserom nie zawsze jednak wystarcza nawet najwierniejsze nagranie i jego odtwarzanie. Czasami potrzebują dodatkowej treści. To powodowało, że wydawano płyty, do których były opracowane imponujące albumy. Na potrzeby mniej wymagających, ale stanowiących większy rynek zbytu wymyślono teledyski. 

Zaawansowani kolekcjonerzy mogą w erze cyfrowej tworzyć sobie dowolnie szeroką bibliotekę do nagrań i komentarz z audycji radiowej może tu być bardzo ciekawym elementem
 

Obrazek
 
Strumień Radia Nowy Świat z audycją Marcina Kydryńskiego lub innych prezenterów to mp3 i wycięcie z nagrania jakiegoś fragmentu ułatwia program mp3DirectCut
 
Udostępnia go do pobrania np Komputer Świat i akcentuje: mp3DirectCut to warty uwagi program do podstawowej edycji plików audio. Z jego pomocą podzielisz utwór na kilka mniejszych segmentów 

Komentarze