Przejdź do głównej zawartości

PC4uMusic dla WASAPI hardwarowo i softwarowo

Obrazek
 
Windows Audio Session Application Programming Interface w trybie Exclusive jest podobnie jak Audio Stream Input/Output ograniczony możliwościami sprzętu, co miało zapewnić kiedyś najbardziej sprawną obsługę przetwarzania sygnału cyfrowego na analogowy. Natomiast WASAPI Shared pozwala uzyskać wyższą precyzję próbkowania od tej deklarowanej w przetworniku D/A i w tym celu wykorzystywana jest moc obliczeniowa współczesnych procesorów w PC. Wybór jednego z tych rozwiązań najczęściej znaczy w praktyce korzystanie z nadpróbkowania softwarowego w tym drugim przypadku, a w pierwszym z hardwarowego. Zalety ASIO są oczywiste dla komputerów z minionych lat, gdzie potencjał obliczeniowy CPU był ograniczony. Natomiast ze współczesnym PC warto jest samemu porównać faktyczne możliwości z WASAPI i danym DAC.
 
Obrazek
 
Ciekawą okazję do bezpośrednich testów porównawczych z ustawieniami WASAPI stworzyła płyta główna, na której jest tradycyjnie wbudowany DAC i dodatkowo zamontowana została karta Sound Blaster. Testu nie udało się jednak zrealizować z optymalną kalibrację PC4uMusic i problem tkwi najprawdopodobniej na poziomie systemu operacyjnego, co nie znaczy, że wina jest po stronie Microsoft.
 
Obrazek
 
Ta karta Sound Blaster ma bardzo dobry procesor X-fi. Nie udało się z nią tylko zapewnić optymalnej konfiguracji dla rozmieszczenia głośników w pomieszczeniu odsłuchowym. To poważnie ogranicza  rzetelne porównanie możliwości wiernego odtwarzania muzyki z dwoma różnymi przetwornikami A/D. Procesor X-fi korzysta jednak najprawdopodobniej ze wsparcia oprogramowania. W czasach, gdy był wprowadzany na rynek podawano, że to 32 bitowy procesor AKM 4377, który obsługuje próbkowanie 24/96. To wskazuje, że tryb WASAPI Exclusive z precyzją 32/192 zapewniony może być przez hardwarowe nadpróbkowanie realizowane przez kod ze sterownika zainstalowanego w PC lub z danych zapisanych przez producenta w pamięci ROM na karcie.

Obrazek
 
Wydawało się przez to, że rzetelne porównania można będzie zapewnić przez oprogramowanie udostępniane w pakiecie AAF Optymus dla obsługi HD Audio w PC. Jest tam m.in. aplikacja Sound Blaster Connect z możliwością manualnej kalibracji rozmieszczenia głośników. Najprawdopodobniej brakuje jednak do tego stosownego sterownika od Cretaive Lab. Producent nie jest widocznie zainteresowany, by taki był do jego sprzętu. Ten zainstalowany bezwzględnie identyfikuje konkretną kartę Sound Blaster i utrzymuje wytyczone wcześniej bariery. Teoretycznie AAF Optymus powinien dobrać odpowiedni sterownik, ale to nie leży w interesie producenta sprzętu. Cretaive Lab zainteresowany jest sprzedażą nowego sprzętu.
 
Obrazek

Starsze oprogramowanie Cretaive Lab, które zaoferowano w pakiecie z kartą nie ma także takich możliwości z kalibracją, chociaż w materiałach marketingowych marki pojawia się nawiązanie do zgodności ich popularnego sprzętu z wymogami współczesnego systemu operacyjnego. Widocznie producent uznał, że klientowi wystarczy dostęp do 32/192. W różnych materiałach reklamowych dotyczących procesora X-fi pojawia się jednak deklaracja o możliwości próbkowania z częstotliwością 768 kHz i do takich ofert jest najprawdopodobniej stosowny sterownik i od niego zależna jest chyba także obsługa korekty rozmieszczenia głośników w aplikacji Sound Blaster Connect.
 
 
Natomiast systemowy sterownik Microsoft dla najczęściej stosownych procesorów dźwięku na płytach głównych pozwala automatycznie ustawić rozmieszczenie głośników. Ta opcja pojawiła się już dla Windows XP, w specjalnym pakiecie SP3 z Universal Audio Architecture, co pozwalało również na korzystanie z WASAPI. Taki systemowy sterownik pojawił się przez lata dla bardzo wielu urządzeń i z tego może korzystać oprogramowanie AAF Optymus.
 
 

Na manualne ustawienia pozwalały od lat również sterowniki producenta procesora na płycie głównej. Ta funkcja nie jest w tylko pełni logiczna przy konfiguracji dla dwukanałowego odtwarzania muzyki, ale w praktyce pozwala bardzo wyraźnie usłyszeć jakie daje różnice. 
 
Fenomenalny system korekcji rozmieszczenia poszczególnych przetworników elektroakustycznych w pomieszczeniu oferuje fiński producent monitorów studyjnych,. Teoretycznie pozwala to z wybranymi monitorami tego producenta na rzetelne testy z ustawieniami DAC. Niestety monitory mają bariery systemu wbudowanego, które nie dopuszczają, by z konfiguracją PC4uMusic zapewnić dla ich wysterowania optymalnie wierny sygnału z nagrania.
 

Komentarze

  1. Aktywne monitory studyjne Genelec z oprogramowaniem do perfekcyjnego ich skonfigurowania dla wiernego odtwarzania muzyki

    https://krzemel.blogspot.com/2019/04/aktywne-monitory-studyjne-genelec-z.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Temat odsłuchu z głośnikami - na przykładzie różnych instalacji z fińskimi monitorami studyjnymi Genelec

    https://4biensoundpc.blogspot.com/p/dobieraniezestawu-audio-dlaodtwarzania.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz