Optymalną konfigurację PC dla odtwarzania muzyki ogranicza czasami brak właściwych sterowników. Nadzieję na zmianę tego daje powołanie grupy doradczej ds. ekosystemu x86 (x86 Ecosystem Advisory Group). Powstawła jako inicjatywa Intel i AMD, czyli konkurujących ze sobą producentów procesorów dla PC. Dołączyli tu jeszcze: Broadcom, Dell, Google, Hewlett Packard Enterprise (HPE), Lenovo, Meta, Microsoft, Oracle i Red Hat. W skład weszli również kluczowi przedstawiciele branży, w tym Linus Torvalds (twórca jądra Linux) oraz Tim Sweeney (założyciel studia Epic Games, twórcy silników gier Unreal Engine). Ta grupa deklaruje, że ma zajmować się:
- wybór i kompatybilność sprzętu i oprogramowania, jednocześnie przyspieszając możliwość korzystania z najnowocześniejszych funkcji,
- uproszczanie wytycznych architektonicznych, w celu zwiększenia spójności oprogramowania i standaryzacji interfejsów w ofercie produktów x86 firm Intel i AMD,
- umożliwianie większej i wydajniejszej integracji nowych rozwiązań z systemami operacyjnymi, platformami i aplikacjami.
Jednym z powodów jest, że Apple chce w swoich laptopach stosować autorskie procesory Apple Silicon bazujące na architekturze ARM. Ta do niedawna kojarzona głównie z urządzeniami mobilnymi otwarta architektura jest wydajniejsza z lepszą efektywnością energetyczną i przyciąga coraz więcej dużych graczy. Ten trend jest widoczny również w urządzeniach konsumenckich. W np nowoczesnych laptopach z systemem Windows, opartych na procesorach Qualcomm Snapdragon Elite X.
Advanced RIS Machine to pierwotnie Acorn RISC Machine, a Apple miał już ambicje z Reduced Instruction Set Computing połączone z NeXTStep itd, ale wygrał rozsądek, co spowodowało dopasowanie się do x86. Pozornie to było zwycięstwo producenta takich procesorów, czyli konkretnie Intela, ale za tym kryła się ważniejsza sprawa, jaką jest jakość oprogramowania dla zwykłego użytkownika. Podobnie sprawa wygląda w temacie ARM.
Dobrym przykładem są tu programy do odtwarzania muzyki i wprowadzenie dla nich Windows Audio Session Application Programming Interface. Stworzenie nowej takiej bazy to duże wyzwanie i do tego trudno jest znaleźć motywację, by powstała dla procesorów ARM, dla których istnieje już gigantyczny rynek z użytkownikami potrzebującymi jedynie funkcji, by mieć dostęp do muzyki w Internecie i jej odtwarzania. Taką funkcję bez problemu zapewniają apki, więc prace rozwojowe z oprogramowaniem w tym zakresie nie maja żadnego sensu.
Kierunek zmian dla PC widać już w aktualizacji Windows 24H2 i nawet tylko do tego pojawiają się nowe sterowniki. Ten ruch jest po stronie AMD, który wprowadził dawno temu x86-64. Było to rozszerzenie architektury x86 głównie o 64-bitowe rozkazy oraz rejestry, ale możliwe jest także bezpośrednie wykonywanie 16- i 32-bitowego kodu x86. Teraz w porozumieniu z Microsoft wystarczyło ograniczyć lub wyeliminować tą zgodność z archaicznym oprogramowaniem. To powinno działać nie tylko z najnowszymi procesorami i zapewnić jeszcze bardziej optymalne konfiguracje PC4uMusic.
Intel ma dłuższą drogę, bo dopiero startuje ze stosowanymi procesorami X86S z zaproponowanymi w maju 2023 r. uproszczeniami. Nowa architektura usunie obsługę 16-bitowych i 32-bitowych systemów operacyjnych. Programy 32-bitowe będą nadal działać w 64-bitowym systemie operacyjnym. Procesor nie będzie już miał trybu legacy. Uruchamiany będzie bezpośrednio w trybie 64-bitowym. Będzie możliwość przejścia na stronicowanie 5-poziomowe bez przechodzenia przez tryb niestronicowany.
Podobnych ruchów spodziewać się można w Advanced Micro Devices Inc.Ten producent ma również bardz silną pozycje z układami graficznymi i w tym sektorze zmiany będą jeszcze głębsze, bo tu czyha największa konkurencja.
Podpowiedź daje tu artykuł, gdzie można przeczytać: Nvidia, czyli największy na świecie producent mikroczipów, korzystający z szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji, kolejny raz nie zawiódł i wypracował ogromne wzrosty wyników finansowych. Jak tak dalej pójdzie, to pod względem wyceny rynkowej firma może niebawem przebić Apple'a, którego kurs w tym roku złapał zadyszkę.
Apple Inc. (dawniej Apple Computer Inc.) stawia w tej sytuacji na ARM, bo dla nich najważniejszy jest rynek telefonów, ale nie chcą stracić tego z komputerami. Trzeba tu jednak wyraźnie podkreślić, że różne wersje rdzeni ARM są szeroko stosowane w systemach wbudowanych, a PC ma strukturę otwartą. Producentów procesorów ARM jest wielu, bo każdy może nabyć jedną z form licencji, ale rozwój architektury i związanych z nią zestawów instrukcji jest nadzorowany przez jeden podmiot. Partnerzy mają wpływ na przyszłość ekosystemu i zgłaszane przez nich uwagi są uwzględniane w czasie prac nad kolejnymi wersjami architektury.
Jednak to ARM Holdings PLC ma ostatnie słowo. Wszyscy nabywcy licencji muszą się do niego dostosować. Kod napisany pod konkretną wersję zestawu instrukcji ARM musi działać na każdym kompatybilnym z nim procesorze. To powoduje, że Nvidia miała zakusy, by w tym kupić sobie wyłączność. W biznesie o takich sprawach decyduje kasa. Apple i Nvidiva posiadają wspólnie potencjał inwestycyjny, by przedstawić odpowiednią propozycję. Ich celem nie jest jednak utrzymanie sprzyjających warunków dla rozwój niezależnego oprogramowania. Preferują rozwiązania monopolistyczne i do tego pasuje im struktura ARM. Zyskają w ten sposób pierwszeństwo w dostępie do najnowszych rozwiązań niezależnych i unikalną możliwość ich kupienia. Cena zakupu będzie niska, bo alternatywą jest brak zgody na wdrożenie.
Adrian Kotowski 16 października 2024w Komputer Świat uważał jednak:
OdpowiedzUsuńIntel i AMD dość niespodziewanie ogłosiły współpracę, na mocy której firmy zajmą się rozwojem ekosystemu i architektury x86, znanej z domowych komputerów i serwerów.
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/pieklo-zamarzlo-intel-i-amd-oglaszaja-bliska-wspolprace-przy-rozwoju-procesorow/j3t0jl6
Natomiast Maksym Słomski w serwisie dla m.in. sterowników:
UsuńIntel i AMD połączyły siły. Układy x86 kontra reszta świata.
Intel i AMD na co dzień są największymi rywalami, więc takich informacji jak ta nikt się chyba nie spodziewał. Intel i AMD połączyły siły, tworząc grupę doradczą do spraw ekosystemu układów x86. Cel? Oczywisty: wspólna walka z rozwiązaniami bazującymi na ARM, serwowanymi przez między innymi firmy Apple oraz Qualcomm.
https://www.instalki.pl/news/hardware/intel-i-amd-polaczyly-sily-x86-ecosystem-advisory-group/
Adam Golański w serwis o dobrych programach zamieścił jednak już 08.12.2016
UsuńRdzenie Radeon GCN jako zintegrowana grafika w procesorach Intela? Właściwie to taki news byłby dobry na 1 kwietnia, jednak dziś mamy 8 grudnia. Na łamach branżowego forum [H]ardOCP jeden z administratorów podczas dyskusji na temat przyszłości czerwonych zdradził,że już podpisane zostało porozumienie licencyjne w kwestiiwykorzystania technologii GPU AMD w zintegrowanej grafice Intela. Ico w tym wszystkim najdziwniejsze – takie porozumienie jest całkiem prawdopodobne.
https://www.dobreprogramy.pl/amd-jako-producent-zintegrowanej-grafiki-dla-intela-obie-firmy-moga-na-tym-wiele-zyskac,6628394280617601a
w dp 2019 był natomiast artykuł z wstępem
UsuńUbiegłotygodniowe spotkanie Intela z inwestorami upłynęło pod hasłem nowych strategii sprzętowych, harmonogramów rozwoju oraz informacji o przyszłych procesach technologicznych, 10 oraz 7 nm. Jednak pojawił się tam także wątek konkurencji, z którą ze sceny postanowił rozprawić się nie kto inny jak Raja Koduri. Do niedawna były szef Radeon Technologies Group.
https://www.dobreprogramy.pl/zapomnial-wol-jak-cieleciem-byl-raja-koduri-intel-szydzi-z-potencjalu-amd,6628567485560961a
temat aktualnej współpracy AMD i Intel jest mniej widoczna w dp i podobnie dotyczący tego wpis na blogu https://www.dobreprogramy.pl/@pc4umusic/amd-i-intel-razem-z-perspektywy-konfiguracji-pc4umusic,blog,208747
UsuńIn 1996, Apple Computer acquired NeXT. Apple needed a successor to the classic Mac OS, and merged NeXTSTEP and OpenStep with the Macintosh user environment to create Mac OS X. All of Apple's subsequent platforms since iPhone OS 1 were then based on Mac OS X (later renamed macOS).
OdpowiedzUsuńhttps://en.wikipedia.org/wiki/NeXTSTEP
NeXT, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe założone w 1985 roku przez Steve'a Jobsa, producent nowoczesnych stacji roboczych oraz oprogramowania dla nich. W roku 1996 przedsiębiorstwo zostało wykupione przez Apple Computer za 402 mln USD.
Usuńhttps://pl.wikipedia.org/wiki/NeXT
Intel zrezygnował z Polski, więc pieniądze, które miały być dla niego zachętą, trafią na inny cel. "Rzeczpospolita" opisuje, gdzie trafią środki. A mowa o kilku miliardach złotych.
OdpowiedzUsuńhttps://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rzad-chcial-pomoc-intelowi-teraz-miliardy-poplyna-gdzie-indziej/14xck0e