niedziela, 14 kwietnia 2019

Aktywne monitory studyjne Genelec z oprogramowaniem do perfekcyjnego ich skonfigurowania dla wiernego odtwarzania muzyki


Domowy serwer muzyki na PC zapewnia dużą swobodę przy wyborze tego, z czym chcemy się zrelaksować. Komputer zapewnia także nowe możliwości dla wiernego odtwarzania muzyki. Istotne znaczenie ma w tym oprogramowanie. Najlepszym przykładem jest AIMP z wyjątkowo dobrze dopracowanym Windows Audio Session API.

Niezwykle istotna jest również możliwości optymalnego dostosowania głośników do miejsca, w którym słuchamy muzyki. Takie oprogramowanie oferowane jest z aktywnymi monitorami studyjnymi Genelec


Genelec Loudspeaker Manager to klasyczne oprogramowanie dla systemu wbudowanego (embedded system), które pracuje z Windows i Mac. Funkcje są zautomatyzowane i ograniczone wyłącznie do konkretnego produktu, by zapewnić optymalną jakość odtwarzania muzyki. Program służy do optymalnego skonfigurowania aktywnych monitorów studyjnych Genelec w wersji SAM.

Polski przedstawiciel Genelec podaje na ich temat:
Monitory studyjne SAM™ Coraz więcej osób poszukuje systemów audio, które zapewnią idealną reprodukcję dźwięku w trudnych warunkach akustycznych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, firma Genelec opracowała technologię SAM™ (Smart Active Monitor). Opatentowane przez firmę Genelec oprogramowanie GLM™ (Genelec Loudspeaker Manager) służy do kontroli nowatorskiego algorytmu Genelec AutoCal™, który pozwala na pełną automatyzację pomiarów, analizy i kalibracji monitorów.
Na obrazku powyżej widać, że są to zaawansowane konstrukcje. Pokazana jest konstrukcja najnowszej wersji monitorów Genelec, do której należy model 8341 z wymiarami tylko 350 x 237 x 243 mm i zapewniający SPL 110 dB 38 Hz - 37 kHz (-6 dB)± 1.5 dB (45 Hz - 20 kHz).

Warto zapoznać się przy okazji z obszerną recenzją modelu 8340, która opublikowana jest w angielskojęzycznym serwisie dla branży, gdzie dostał ocenę 4.3/5. Ma podobne do 8341 wymiary, a w ofertach handlowych ma dużo niższą ceną i podawane jest tam dla niego: Peak SPL per pair at 1m: 115 dB.

W rekordowo niskiej cenie dla profesjonalnego sprzętu jest wyglądający podobnie model 8010, który przy 195 x 121 x 116 mm daje 105 dB SPL Peak (1 m), ale nie jest obsługiwany przez GLM, czyli nie są w wersji Smart Active Monitor


Oprogramowanie GLM można pobrać bezpłatnie, ale jest bezużyteczne bez właściwych monitorów.

 

image

Demo room Konsbud Audio, który jest  polskim przedstawicielem Genelec wygląda imponująco. Przygotowany jest na prezentacje dla realizatorów dźwięku, którzy mają najwyższe wymagania.

Zaanonsowanie wizyty ws odtwarzania muzyki z PC spowodowało, że zarządzający demo room poświęcił bardzo dużo czasu na wyjaśnianie różnicy ze sprzętem do studio. Okazuje się, że mity są także wśród profesjonalistów. Słuszne jest oczywiście, że w studio konieczny jest najniższy możliwy poziom przekłamania przy odtwarzaniu nagrania. Nie należy jednak zakładać, że w domu jest z tym dowolnie, chociaż w praktyce bardzo często tak jest.

Drugim szeroko zaprezentowanym tematem była filozofia tego fińskiego producenta. Cała produkcja odbywa się u nich na miejscu. Zachowana jest przy tym wyjątkowa staranność o każdy szczegół. Używane są wyszukane materiały i najnowsze technologie. Przykładowo w obudowie są precyzyjnie wyprofilowane w tym celu elementy z aluminium, a nie toporna sklejka. Zapewnia to stabilniejszą konstrukcję, a przy okazji redukuje także jej ciężar.

image
 
Niemniej najważniejsze jest, jak to się sprawdza w praktyce. Nie porównywaliśmy różnych produktów Genelec, bo nie to było istotne dla tego testu. Uprościliśmy testy ograniczając się do włączenia i wyłączenia optymalnych ustawień GLM. Różnice były kolosalne. Precyzja "obrazu" stereo stawała się idealna. Brzmienie instrumentów przestało zniekształcać niewłaściwe ustawienie odsłuchu.

Najistotniejsze jest jednak, że nie potrzeba mieć zaawansowanej wiedzy, by optymalnie ustawić odsłuch. Automat robi to w kilka minut. Najpierw jest krótki "gwizd", by z monitorów wysyłać pełne spektrum częstotliwości, które odbiera specjalny mikrofon. Komputer dostaje w ten sposób do przetworzenia bardzo konkretne dane o warunkach akustycznych w miejscu, gdzie chcemy słuchać muzyki.

image

Ustawienia robione są z pomocą algorytmów Genelec AutoCal, które przygotowane są dla konkretnych produktów. GLM to aplikacja do ich obsługi, by zebrać odpowiednie dane z pomieszczenia i zrobić właściwe obliczenia. Bardzo istotna jest tu możliwość aktualizacji. Powoduje, że oferta nie stanie się archaiczna, co jest jedną z najsłabszych stron oprogramowania dla systemów wbudowanych. Indywidualne podejście do każdego produktu powoduje, że ten także nie stanie się archaiczny.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

AC-4 od Dolby dla DVB-T2 jako pierwsze w Europie testowane jest przez TVP

  W Wirtualnemedia.pl podano na patriotyczną nutką " Telewizja Polska przy wsparciu Dolby Laboratories rozpoczęła testy pierwszego ...