Audio z facebook i referencyjny PC4uMusic

 

Okazję dla testów audio z fabebook dał programu poświęcony Wiesławie Szymborskiej, który miał oprawę muzyczną z jej ulubionymi piosenkami Elli Fitzgerald. Wykonała je wokalistka jazzowa Alicja Sobstyl z akompaniamentem Jakuba Janoszka przy fortepianie. Program przygotowała Marta Jankowska - Kalmus, która przeczytała zebranym fragmenty biografii poetki oraz jej wiersze komentujące wydarzenia z życia. Wisienką na torcie były nagrania naszej noblistki czytającej swoje wiersze.

Tą transmisje można odtworzyć nawet ze smatfonem i warto podłączyć do niego słuchawki, by zapewnić sobie nieco lepszą słyszalność. Warto o to zadbać, bo osoby na scenie słuchać bardzo wyraźnie, a głos poetki jest "zaświatowy", co wprowadza wyjątkową atmosferę dla tego spotkania z poezją. Z głośniczkiem telefonu traci się ciekawy efekt psychoakustyczny. Temat tych transmisji  poruszony jest szerzej pt  Lekarstwo z fonicznymi transmisjami na facebook

ObrazekObrazek

Referencyjny PC z konfiguracją typu Brodcasted Music Reciver pozwolił dobrze usłyszeć tą wyjątkową atmosferę w Ratuszu Staromiejskim oraz kunszt wokalistki i pianisty przy wykonywaniu piosenek Elli Fitzgerald. Natomiast głos Gospodyni Salonu mniej przypominał ten znany z seriali oglądanych w telewizji. Brzmiała tak jak w rzeczywistości, co dodatkowo podkreślało jej intencję, by przeczytać wiersze noblistki bez patosu, co było także pragnieniem poetki.
 

Strumień udostępniany na facebook odtwarzany był z przeglądarką Pale Moon, w której ustawione były dla obsługi podcastu programy do odtwarzania muzyki: AIMP i foobar2000. Wszystkie te 3 programy są bezpłatne. Takie rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej dla słuchania muzyki ze Soptify, Deezer i Tidal, bo ich własne aplikacje nie zapewniają optymalnej jakości odtwarzania muzyki.
 
Obrazek
 
AIMP zapewniał w testach przetwarzanie cyfrowego sygnału ze strumienia na analogowy z 32 bitową precyzją przy częstotliwości próbkowania 192 kHz. Bufor 250 MB powodował, że odtwarzanie strumienia było bezpośrednio z pamięci w PC, co do minimum redukuje ewentualne zakłócenia z powodu nierównego przesyłu danych z serwerów facebook.  


Najbardziej zaawansowane testy były z PC, który ma płytę główną z odseparowaną sekcję audio, gdzie wbudowany jest procesor dźwięku Realtek ALC898 z 110dB SNR i kondensatorami klasy hi-end, a do tego złocone gniazda minijack i analogowy sygnał dostarcza do nich dowolnie wybrany scalak ze wzmacniaczem operacyjnym



Zainstalowany został AAF Optimus DCH Audio Modded Driver for Windows 10/11 - For ALL HDAUDIO Enumerator Chips. Na jego temat jest oddzielny tekst tekst pt AAF to pozornie nieco tajemniczy sterownik

LAV Filters w wersji 0.78.0 zainstalowany został jako systemowy dekoder i stosownie uwzględnione w ustawieniach AIMP, co zapewnia, że z pamięci PC dostarczany jest bezstratny już cyfrowy sygnał do przetworzenia na analogowy, by wysterować przetworniki elektroakustyczne.

Obrazek

W sterowniku 6.0.9205.1 z 13.07.2021 dla procesora dźwięku Realtek manualnie skonfigurowane było rozmieszczenie głośników. Były to podłączone analogowo aktywne głośniki hi-fi w zamkniętej obudowie, które są indywidualnie zmodyfikowane, by zapewniły najlepszą możliwą jakość odtwarzania muzyki.


Można w zamian mieć zainstalowany dla procesora dźwięku systemowy sterownik od Microsoft, w którym jest możliwość automatycznego skorygowania. Potrzebny jest wówczas mikrofon i powinien być do pomiarów, bo jego właściwości mają istotny wpływ na efekty kalibracji.


Dodatkowe testy były z podłączonymi również analogowo niedrogimi monitorkami studyjnymi z legendarną marką przetworników elektroakustycznych. Mają jednak otwór bass refleks w tylnej ściance obudowy, co przy normalnym ich rozmieszczaniu w domu powoduje zbytecznie wzmocnienie niskich tonów. Brzmienie fortepianu w dużej sali ze stosownym do tego pogłosem było trochę przytłaczające. Reszta w nagraniu odtwarzana była bardzo prawidłowo. Całości wypada najlepiej, gdy postawione są na stojakach w większej odległości od ścian pokoju.

Całkiem dobrze z referencyjnym PC i tym strumieniem z facebbok sprawdził się tradycyjny zestaw domowy, gdzie głośniki mają otwór bass reflex z przodu. Temat takiego rozwiązania jest szerzej poruszony pt 320 kbps i moc hi-fi elegancko uwalnia od FM

Ciekawą ofertą dla odtwarzania w domu może być również para polskich głośników za 1 199,00 zł ze wzmacniaczem 2x80W, pilotem i darmową dostawą


Szkoda, że oferta z mniejszym modelem od tego producenta za 1050 zł ma otwór bass refleks z tyłu obudowy

Najlepiej mogą się sprawdzić studyjne monitory od polskiego producenta z norweskimi przetwornikami elektroakustycznymi w zamkniętych obudowach. Jest to jednak znacząca koszt, a w szczególności z dodatkowymi sub basami, co dla odtwarzania strumienia udostępnianego przez facebook jest mało rentowne.

Komentarze