AAF to pozornie nieco tajemniczy sterownik

 AAF Optimus DCH Audio Modded Driver for Windows 10/11 - For ALL HDAUDIO Enumerator Chips to interesujący sterownik z myślą o płytach głównych, gdzie jest alternatywa z wmontowanym układem Creative Labs lub Realtek. Testowany był w wersji 10.11.95671, o której podane jest: Based On Realtek Audio Driver 6.0.9567.1.  

Ma do tego jeszcze AAF Optimus High Definition Audio Bus Controller 2023.11.10.1 z  22.10.2023, który jest dla urządzenia systemowego i zastępuje 10.0.19041.3636 z 19.10.2023 w zaktualizowanym systemie operacyjnym Microsoft w wersji 22H2

W ilustracji marketingowej producenta takich płyt słusznie jest teraz eksponowane znaczenia oprogramowania na równi z kondensatorami klasy hi-end, poczwórnym procesorem, czy złoconymi gniazdami minijack

Tego typu płyty mają nawet Technology with Triple Upgradable OP-AMPs. Osobny wzmacniacz stereo pozwala tu optymalnie dobrać go dla wysterowania konkretnego modelu słuchawek i ich impedancji. Podwójne scalaki mono dla wyjściu trudniej jest rozszyfrować dla praktycznego użytku. Chodzi o szersze możliwości dobrania scalaka, co stwarza jednak jednocześnie ryzyko pomyłki i konsekwencje mogą być całkiem poważne

Kilka lat temu płyta główna z układem Cretive Labs i wymiennym scalakiem wzmacniacza dla fonii była testowana z konfiguracją PC4uMusic oraz zaprezentowana w AmberExpo.

Była to także publiczna premiera takiej płyty w Polsce. Niestety dostępne wówczas sterowniki nie zachwycały i nie miały tu sensu próby wymiany scalaka wzmacniacza stereo. Nie było przez to testów ze słuchawkami. OP-AMP użyty został tylko dla wyprowadzenie sygnału do aktywnych głośników przez złącze Intel HD Audio do gniazda cinch.

Modyfikacja, by korzystać ze złączą dla Intel HD Audio i gniazd chich dla podłączenie analogowego sygnału do sprzętu hi-fi pozwala na wierniejsze odtwarzanie muzyki z PC nie tylko z procesorami Intela, czy OS Microsoft. To rozwiązanie nie działa jednak z automatycznym kalibrowaniem rozmieszczenia głośników, które zaoferował Microsoft.

Na stoisku była również możliwość posłuchania muzyki z 2 innymi konfiguracjami PC4uMusic dla procesorów Realtek, które miały szerszą gamę alternatywnych ustawień. Teraz pojawiła się nowa możliwośc, by w konfiguracjach PC4uMusic korzystać ze sterownika AAF dla HD Audio, czyli modyfikację softwarową

Teraz testy dobrze wypadły nawet  z kombajnem all-in-one Hewlett-Packard, w którym procesor Realtek obsługuje maksymalnie próbkowanie 48 kHz/24 bit. Pracował zarówno ze sterownikiem producenta 6.0.9585.1 z 03.10.2023, jaki i systemowym Microsoft 10.0.22621.2506 z 19.10.2023 i było z nimi ustawienie dla próbkowania tylko 48/16. Ustawienie Windows Audio Session Application Programming Interface w bezpłatnym programie do odtwarzania muzyki zapewniło tu konwersję sygnału cyfrowego na analogowy z wyższa precyzją 48/32. Zyskiwało z tym odtwarzanie muzyki ze słuchawkami i nagraniami porządnej jakości, ale z wbudowanymi głośniczkami mogło dla wprawnego ucha być irytujące, bo wszystkie niedoskonałości sprzętowe stały się wyraźniejsze. Zmieszała to nieco automatyczna kalibracja  rozmieszczenia głośniczków, która dostępna jest w systemowym sterowniku Microsoft i poprawnie uwzględniła, że są w odległości 61 cm.

Lepiej wypadło z laptopem HP, który obsługuje już 192 kHz i stosownie do tego testy były z 32 bitowym softwarowym nadpróbkowaniem w WASAPI. W sterowniku systemowym Microsoft 10.0.19041.3636  z 19.10.2023 oraz różnych od producenta było ustawienie 192/16 i softwarowe zwiększenie precyzji przetwarzania D/A do 32 bardzo dobrze się sprawdziło zarówno ze słuchawkami, jaki i głośniczkami. Oba komputery HP miały wydajne procesory 4 rdzeniowe z 16 GB RAM, a podłączenie do nich aktywnych monitorów odsłuchowych zapewniło jeszcze korzystniejszą poprawę, by wiernie odtwarzać nagrania muzyczne. 

Poprawa z monitorami odsłuchowymi nie była jednak optymalna, bo ograniczeniem był brak możliwości manualnej konfiguracji w sterownikach dla ich rozmieszczenia, co jest dostępne z procesorami obsługującymi wyjścia dla dźwięku wielokanałowego. W tym zakresie są planowane kolejne testy z AAF. Chodzi oczywiście o analogowe podłączenie, które pozwala korzystać z potencjału PC, by optymalnie przetworzyć cyfrowy sygnał nagrania na ten potrzebny dla wysterowania głośników. Te kwestie poruszone są w tekście pt 384 kHz w ofercie RTV bywa wiarygodne nieco inaczej. Automatyczna kalibracja dostępna w systemowym sterowniku Microsoft nie działa na wyjściu słuchawkowym, do którego można podłączyć wzmacniacze dla wysterowania zewnętrznych głośników

Niemniej nawet z ograniczoną konfiguracją zwiększy się atrakcyjność np chińskiej oferty za trochę ponad 300 zł za parę głośników z wbudowanym wzmacniaczem mocy 60 W, który poradzi sobie z wysterowanie tego pasywnego zestawu 2 drożnego, by słuchać muzyki przy biurku. Podłączenie ich do komputera nie może być bardziej proste i plątanina kabli jest ograniczona do minimum.

Jeszcze lepiej sprawdzą się na biurku lub rozstawione w mniejszym salonie aktywne monitory studyjne dla analogowego podłączenie, które opisane są w tekście pt. 200 - 300€ to bardzo dobra oferta brytyjska z koaksjalnym przetwornikiem elektroakustycznym. Branżowe czasopismo podsumowało test średniego modelu: Gold 7 to konstrukcja ze wszech miar udana, a do tego wyjątkowo atrakcyjna cenowo. Oprócz modelu z przetwornikiem 6,5” dostępne są także monitory z wooferem 5” oraz 8” – ten pierwszy z takim samym napędem, ale driverem o mniejszej średnicy; a drugi z takim samym driverem, ale wzmacniaczami o większej mocy. Wszystko razem tworzy kompletną ofertę dla tych, którzy chcieliby mieć markowy system odsłuchowy oparty na konstrukcji współosiowej, a do tego w cenie, która nigdy wcześniej nie była tak kusząco niska. Nasz Typ pod każdym względem.  Mają głośnik współosiowy i ten temat  jest szerzej poruszony pt Atrakcyjny przetwornik elektroakustyczny dla odtwarzania muzyki w domu

Atrakcyjne są również aktywne monitory amerykańskie, które być może są jeszcze gdzieś w promocji internetowej. W teście najlepszych monitorów studyjnych branżowego czasopisma Estrada i Studio przyznano im tytuł Wybór redakcji. Napisano tam m.in.: CX7 to współosiowy systemem Hi-Fi stworzony z wykorzystaniem wstęgowego głośnika wysokotonowego AMT najnowszej generacji. Głośniki wysokotonowe z przetwornikiem Air Motion Transformer ciszą się bardzo dobrą opinią w branży audio ze względu na przejrzysty dźwięk, szybki atak i wysoką wydajność. Zaprojektowana przez dr Oskara Heila, pofałdowana membrana AMT zapewnia niezwykle szybką reakcję i bardzo dobry, szczegółowy dźwięk. 


Taki atrakcyjny przetwornik współosiowy mają brytyjskie KEF. Podłączone cyfrowo do kombajnu HP, który ma ograniczenie 48/24 zapewnią przetwarzanie D/A z wyższą precyzją, ale kosztuje to dwa i pół tysiąca funtów.

Cyfrowy sygnał jest w nich doprowadzony aż do aktywnej zwrotnicy, co zapewnia maksymalną redukcję przekłamań w niej, by optymalnie wysterować przetworniki elektroakustyczne. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i ma duży potencjał, jeżeli pojawi się w ofertach bardziej dostępnych cenowo dla szerszego grona melomanów.

KEF oferuje 3 modele, które definitywnie nie należą do tanich. W najmniejszym LX II za 1200 GBP optymalne podłączanie zapewni nowoczesny USB-C, którego nie ma jednak w kombajnie HP, z którym także największy KEF za 6 tys funtów nie zapewni tego, co można taniej uzyskać z konfiguracją PC, który ma zaawansowaną płytę główną i podłączone analogowo polskie monitory APS Coax z nowym subwooferem.

Zainstalowanie oprogramowania z pakietu AAF da również pozytywne efekty w temacie poruszonym pt Audycja radiowa pozostaje dla muzyki po zmianie w podcast

Interesujące będą testy z procesorem Creatiwe Labs na karcie Sound Blaster

Daje to szansę pełnego oszacowania zalet WASAPI Exklusive.

 Jeżeli zadziała z kalibracją rozmieszczenia głośników 

Automatyczna kalibracja może działać nawet z laptopem pracującym z Windows 8.1. Na ilustracji widać, że poprawnie zostało ustawione ustawione opóźnienie czasowe, bo odległość między wbudowanymi głośniczkami jest znikoma.

Nawet z tym najbardziej nietypowym Windows można było ustawić korekcję dla głośniczków w telewizorze podłączonym przez HDMI.




Komentarze