384 kHz dla szyny systemowej w Home Theater PC


W roli Audiophile Music Server Reference dobrze się sprawdza od lat HTPC z płytą główną, która ma rewelacyjne możliwości ustawienia szyny systemowej dla pracy z 384 kHz, co jest wielokrotnością częstotliwości próbkowania w studio nagrań. Zapewnia to optymalny oversampling 32/192 przy przetwarzaniu sygnału cyfrowego na analogowy z wbudowanym procesorem ALC889A i jego 108dB SNR. Ustawienia zrobione zostały w biosie i powodują, że CPU nie pracuje ze swoją pełną możliwością obliczeniową, a tylko z 3,072 GHz. Podobnie jest z pamięcią RAM, która z szyną pracuje w trybie 1:1 i są do tego jeszcze najbardziej optymalne ustawienia cykli oczekiwań dostępu.


Takich możliwości nie ma inna  płyta główna, która także służy jako referencyjna. Konfiguracja PC4uMusic zrobiona została dla jej wyjątkowych możliwości sprzętowych. Na tej płycie głównej z odseparowaną sekcją Audio Noise Guard i kondensatorami klasy hi-end wbudowany procesor dźwięku Realtek ALC898 zapewnia 110dB SNR . Są także złocone gniazda minijack, do których analogowy sygnał dostarcza dowolnie wybrany scalak ze wzmacniaczem operacyjnym, co na ilustracji nosi nazwę Exklisiv Uppgradable OP-AMP. Tu CPU pracuje z 4,8 GHz i dostępem do pamięć z połową tej częstotliwości.

Reference Audiophile Music Server PC ma na stałe zamontowaną płytę z ustawieniem 384 kHz i jest w starszej obudowie Nox, gdzie uwzględniona jest jeszcze nadal możliwość kopiowania płyt. W tym temacie napisano przed laty: W branży IT obudowy HTPC określa się także mianem Media PC. Bez względu na kwestie nomenklaturowe, jedno jest pewne: HTPC przypomina sprzęt Hi-Fi.  Niemniej funkcjonuje również bez problemu jako Brodcasted Music PC Reciver i jest w tym charakterze używany jest do testów równolegle z innym komputerem, w którym zainstalowana jest ta wspomniana wyżej płyta główna z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami sprzętowymi.


Obudowa Nox dla HTPC może oczywiście mieć bardziej nowoczesny wygląd, co nie ma żadnego wpływu na jakość odtwarzania muzyki, ale może być jednak praktyczne, żeby nie trzeba było korzystać z ekranu monitora. We wspomnianym już tekście z przed lat napisano: Pod względem wyglądu obudowy Home Theater Personal Computer zbliżone są do desktopów. Właściwie można je tak sklasyfikować, bo przecież stawia się je na leżąco, z tym że nie są one konstruowane z myślą o podpieraniu monitora – a to właśnie jest ideą obudów destkop. Obudowa HTPC ma być atrakcyjna i wyprzeć napęd DVD czy Blu-ray spod telewizora.


Mając taką nieco nowocześniejszą obudowę z wyświetlaczem i pilotem można używać tylko domowego telewizora, by bezproblemowo wyłączać go, gdy słuchamy jedynie muzyki. Wówczas bardziej praktyczna może być wspomniana wcześniej płyta z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami sprzętowymi. Jest do niej dostępna bardzo efektywna karta wi-fi, którą producent tej płyty głównej oferuje w pakiecie ze swoimi najdroższymi modelami i idealnie sprawdza się dla bezprzewodowego podłączenie telewizora.

Niezależnie od płyty głównej jakość odtwarzania muzyki zależy również od optymalnego skonfigurowania sygnału do głośników względem ich rozmieszczenia w pokoju. Korzystając ze sterownika Realtek można z płytami głównymi obsługującymi dźwięk wielokanałowy zrobić tą konfigurację manualnie.

Jest także z systemowym sterownikiem Microsoft możliwość automatycznego kalibrowania, które działa nawet dla głośników telewizora

Nostalgiczne nagrania nadawane przez całą dobę bez reklam w specjalnym programie Szwedzkiego Radia ze studyjnym próbkowaniem w komprymowanym strumieniu z Advanced Audio Coding o przepustowości 320 kbps i odtwarzane z bezpłatnym programem AIMP w wersji  5.30.2541 z 6 marca 2024 wypadły najlepiej w testach z użyciem LAV Filters, które zainstalowane zostały, jako systemowy dekoder. Podobnie jest ze strumieniami mp3 z polskich radiostacji.

Ze strumienia mp3 trzeba dekodować 576 odrębnych sygnałów, na które dzielone jest pasmo dźwięku 20 Hz – 20 kHz i są efektem analizy na podstawie modelu psychoakustycznego określającego z jaką dokładnością każdy z nich należy zakodować. Kodowanie aac jest jeszcze bardziej skomplikowane i to może być powód, że w Polsce dominują jeszcze strumienie mp3, które stanowią nieco mniejsze wyzwanie dla użytkowników taniego sprzętu. Dekodowanie stratnych strumieni działa również lepiej w konfiguracji PC4uMusic, gdy może być realizowane we własnym wątku i tutaj dużą zaletą jest możliwość wymiany danych z 2.4 GHz.

Referencyjnym strumieniem z audycjami radiowymi jest jednak ten nadawany przez SR z Free Lossless Audio Codec. Tu użycie wbudowanego w AIMP dekodera zapewnia nieco wierniejsze odtwarzanie nagrań. Podobnie jest z odtwarzaniem nagrań zapisanych na twardym dysku w wav. Cyfrowy sygnał dostępny w bezstratnym zapisie lepiej jest przetwarzać na analogowy bezpośrednio z programem obsługującym Windows Audio Session Application Programming Interface lub Audio Stream Input/Output. Najwyższą możliwą precyzję dla realizowania oversamplingu 192/32 zapewnia tu ograniczenie do minimum cykli oczekiwań przy przesyłaniu danych z komfortową do tego częstotliwością 384 kHz i 64 bitowym adresowaniem.

Natomiast szum kwantyzacji może dać poprawę jakości przy odtwarzaniu muzyki transmitowanej w strumieniach polskich rozgłośni. Temat jest szerzej poruszony pt All in one PC i koncertowa Pora Siesty


Komentarze

  1. Wspomniany we wpisie test benchmark.pl o NOX zwraca również uwagę:

    Profesjonalne komputery HTPC przeznaczone są do łączenia z telewizorem czy zestawem kina domowego. Oczywiście, wymagany w tym przypadku jest odpowiedni system operacyjny. Do wyboru mamy Windows XP Media Center Edition, Windows XP Media Center Edition 2005, Windows Vista Home Premium/Ultimate i Windows 7 Home Premium/Ultimate lub niektóre dystrybucje Linuksa, ponieważ właśnie te systemy umożliwiają sterowanie aplikacjami radiowymi, telewizyjnymi, muzycznymi i wideo z poziomu pilota oraz dodatkowo wspierają podłączanie kolumn przez cyfrowe złącza audio, czy też pracę tunera telewizyjnego.

    Pożądane cechy obudowy HTPC:

    Estetyczny wygląd
    Dobra jakość wykonania
    Właściwości wyciszające pracę elektroniki
    Złącza USB na przednim panelu
    Wyjście audio i wyjście mikrofonu na przednim panelu
    Możliwość zamontowania dodatkowego wentylatora
    Wyświetlacz LCD
    Pokrętło na przednim panelu
    Pilot zdalnego sterowania

    OdpowiedzUsuń
  2. Nox is a Spanish brand that has more than ten years of experience in the field of manufacturing and development of computer components. https://www.nox-xtreme.com/en/chassis

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz